Fotografia jako drzwi do innego świata – Sebastian Luczywo

Zdjęcia autorstwa Sebastiana Luczywy to prawdziwa sztuka przez duże „S”. Próbując wyrobić sobie własne zdanie na temat tej fotografii, warto spojrzeć na kilka lub nawet kilkanaście zdjęć jednorazowo. W takiej perspektywie szybko okazuje się, że to jeden spójny obraz, w jakim dominuje kolor czarny, biały i żółto-pomarańczowy. Ta kolorystyczna mieszanka jest niezwykle oryginalnym elementem jego twórczości. To jednak nie wszystko, bo poza wysokim poziomem technicznym wykonania zdjęć, są one jeszcze pełne głębi i rozmaitych emocji.

Sebastian Luczywo kreuje świat, który jest już jakby poza nami. Przyglądając się tym fotografiom nie da się oprzeć wrażeniu, że na nowo tworzy on zapomnianą rzeczywistość, która ma znamiona baśni i składa się z wielu tajemniczych elementów. Artysta doskonale manipuluje światłem, dzięki czemu bez problemu daje się uchwycić atmosferę widzianych przez odbiorcę obrazów. Wyraźnie interesuje go człowiek, którego jest w stanie zapisać w jego niemym ruchu, podczas tylko pozornie nieważnych i mało znaczących aktywności. Fotografa interesuje każde jego poruszenie, najmniejszy gest, ulotna mimika twarzy. Każdy grymas dokładnie odciska się na wiecznej fotografii, by pozostać tam już na zawsze.

To, co robi jednak największe wrażenie na zdjęciach Sebastiana Luczywy, to niezwykła umiejętność dopisywania fabuły do obserwowanego przez siebie obrazu. Bez przekłamania rysuje on historie, które mają w sobie jakiś ponadczasowy sens. Ukrywają głębokie refleksje, przełamują stereotypy, oddają swoistą sielskość i tęsknotę do ilustrowanych za pomocą aparatu miejsc. Z każdym kolejnym zdjęciem rodzi się w odbiorcy nostalgia i chęć magicznego przejścia przez niewidzialną membranę obrazu na drugą stronę, do rzeczywistości wykreowanej przez samego autora.

Tego rodzaju zdolność fotografowania dostępna jest wyłącznie nielicznym. Sebastian Luczywo udowodnił, że robienie zdjęć nie jest tylko każdorazowym pociąganiem za spust migawki, nie jest także wyłącznie technicznym przygotowaniem, ale stanowi coś więcej. Tym czymś jest umiejętność kreowania nowego wymiaru rzeczywistości, wykonywania zdjęć za pomocą emocji wraz z wcześniejszą wizją, jaka powinna się zrodzić w głowie samego artysty.
Po raz kolejny przekonujemy się, że umiejętność robienia zdjęć jest sztuką, która nie powstaje w każdych rękach bez względu na to, jaki aparat jest naszą własnością. Fotografia artystyczna wymaga pomysłu, emocji oraz zdolności technicznych. Kiedy połączy się razem te trzy elementy, można liczyć na bardzo wysoki poziom artystyczny.

Filled Under : Bez kategorii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>