Fotografia zimą – urok śnieżnych ujęć

Dla fotografa każda pora do robienia zdjęć może być inspirująca. Zwykle uważa się, że zimą trudno jest wykonać dobre ujęcie. Ukrywamy się więc ze swoimi aparatami z obawy, że zostaną muśnięte mroźnym powiewem i nic z tego nie wyjdzie. To nieprawda, co postaram się udowodnić kilkoma linkami odsyłającymi do doskonałych zdjęć. Jednak dobrze jest wiedzieć, że zanim wybierzemy się w poszukiwanie śnieżnych krajobrazów, ubezpieczmy się w ciepłe rękawiczki dla siebie, a dla naszego aparatu – dodatkowe akumulatory. Podczas dużego mrozu baterie szybciej tracą swą moc. Jeszcze jedna uwaga na koniec udzielania pozornie nieistotnych instrukcji – pamiętajmy, aby nie zepsuć swego sprzętu nagłą zmianą temperatury, kiedy przyniesiemy go z powrotem do domu.

Łapmy uciekające zdarzenia!

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że zimą naprawdę wiele dzieje się w naszym życiu, choć prawdopodobnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Począwszy od świąt w gronie rodzinnej atmosfery, skończywszy na szusowaniu po górskich stokach. Takie chwile można doskonale uwiecznić, jeśli tylko znamy kilka prostych zasad dotyczących fotografowania.
Sporty zimowe utrwalone na fotografiach, to prawdziwa uczta dla oka. Zwykle to jeden, centralnie zastygły w ruchu obiekt, jakim jest człowiek na tle śnieżnej bieli. Efekt jest doprawdy piorunujący. Takich zdjęć można wręcz wykonać tysiące, a ich oglądanie za każdym razem przyniesie niepowtarzalne wrażenia oraz inspiracje.

Uwiecznić biały krajobraz

Zimowe krajobrazy to wciąż jeszcze niezgłębiony i niewyeksploatowany temat dla mistrzów fotografowania. Śnieżna pora ku zaskoczeniu, daje nam niewiarygodne możliwości balansowania kolorem. Światło odbijające się od śnieg gwarantuje dużą jasność co sprzyja perspektywicznemu ujęciu śnieżnego krajobrazu.

Nieruchome też piękne

Ciekawym pomysłem będą także poszukiwania statycznych obiektów. Zaśnieżone pola doskonale uwydatniają niewidoczne do tej pory niezwykłe formy, jak np. samotne drzewa, przybierające najdziwniejsze kształty. Taki pejzaż przypomina ręcznie malowaną akwarelę i jest prawie niemożliwy do uzyskania w innej porze roku.
Zimowe fotografie są tak atrakcyjnie, że wielokrotnie stają się przedmiotem wystaw czy rozkładówek, jak np. w piśmie National Geographic. Sesja oddaje piękno zamarzniętych sopel lodu, zaśnieżonych pól czy zwierząt zastygłych w oczekiwaniu na wiosnę.
Chyba żadna inna pora roku tak jak zima nie oddaje minimalizmu otaczającej nas przestrzeni i płynącego z tego estetycznego doświadczenia piękna.

Filled Under : Bez kategorii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>