Podglądanie cudzego życia

Fotografia ma pewne cechy wspólne z literaturą. Mam tu na myśli głównie dotyczącą ich obu – płaszczyznę obserwacji. Zarówno autor książki, jak i fotograf poszukują bohaterów, którzy mogliby stać się ich inspiracją dla skomponowania spójnego obrazu. Podczas gdy dla literatury odnaleziony bohater nierzadko jest wyłącznie wzorcem papierowej postaci, która w powieści zacznie już żyć własnym życiem, tak w fotografii bohater zachowa wszystkie cechy rzeczywiste. Nie będzie już tylko modelem, ale sobą w całej okazałości. Upraszczając, początek dzieła daje zatem człowiek, przykład jednostkowego życia, jego forma i styl stają się zalążkiem opowieści utrwalonej na papierze i fotografii.

Gdy zwyczajność życia określa ramy sztuki

My, jako odbiorcy sztuki mamy niewiarygodną szansę obserwowania, a może nawet w pewnym stopniu uczestniczenia w życiu innych, tych których podglądamy za pośrednictwem obiektywu. Projekt Pink Choice stanowi największe i wielokrotnie nagradzane osiągnięcie artystki. Uderza swą prostotą. Życie mające przecież taki sam jak wszystkie charakter, a jednak inne, owiane tajemnicą, będące społecznym tabu, całe przeszeptane i w całości ukryte. Zdjęcia w piękny sposób szatkując dzień na tysiące szczegółowych kawałków, bez znaczenia, a jednak znaczące ze względu na odmienny sposób wzajemnego kochania głównych bohaterów. Cykl zdjęć uderza paradoksem, zachwyca lekkością i pięknem uchwyconej chwili, magicznymi momentami którymi dzielą się między sobą nasi zwyczajni – niezwyczajni. Maika oswaja z Innością, która przez nas omijana i unikana straszy jak nocna mara. Fotografie robią wrażenie, stanowią całość i pozostawiają silne wrażenie niedosytu.
Warto przytoczyć słowa wypowiedziane przez samą artystkę, ponieważ jej obserwacja stanowi piękne ukoronowanie dzieła: (…)„However, all these moments are real – the love, the touches, the conflicts, the worries. And exactly because of its fragility, its unpredictability, it is so beautiful and precious, and it left me breathlessly happy to have been able to capture these moments”.

Maika Elan to wspaniale zapowiadająca się fotografka, która poprzez swe wyostrzone spojrzenie za pomocą obiektywu przekazuje nam inny sposób doświadczania rzeczywistości postrzeganej. Umiejętnie wyczula na szczegół, przykuwa uwagę. Piękne dokumentalne zdjęcia, które tworzy zdają się to w pełni potwierdzać.

Filled Under : Bez kategorii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>