Rarindra Prakarsa, indonezyjski smak fotografii

Rarindra Prakarsa – indonezyjski fotograf, na którego fotografiach czuć zapach, gęsta formę życia przez którą doświadcza się rzeczywistego stanu współistnienia z bohaterami. To zdjęcia, które powstają głównie z podpatrzenia, a zaczynają się gdzieś na przeciwległym krańcu naszego globu. Indonezja sama w sobie jest malownicza i pełna kolorów. Stanowi niejako inny kawałek świata, na pewno nie ten, do którego przywykliśmy tutaj, w Europie. Dodatkowo, Rarindra Prakarsa tak umiejętnie potrafi operować światłem oraz całym wachlarzem barw, że jego obrazy stają się jakby malowane ręką utalentowanego impresjonistycznego artysty.

Podpatrzone z oddali…

Przyglądając się tym wyrwanym z życia obrazkom ma się wrażenie, że fotograf skrył się gdzieś w oddali, przycupną w ciszy, by w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki. Bohaterowie tych jakże malowniczych zdjęć zostają przyłapani na chwilę przed zarzuceniem sieci, w momencie krótkiej rozmowy, zapatrzenia w dal, skupieni przy codziennej zwykłej pracy, prowadząc osła, czytając, poprawiając włosy. To jest ich rzeczywistość posklejana i zatrzymana na chwilę, a w zasadzie na wieki. Zdjęcia same w sobie, z punktu widzenia technicznych umiejętności fotografa są już majstersztykiem, lecz na tym ich wartość się nie kończy. Interesująca jest także ciekawie odwzorowana codzienność, w jakiej przyszło egzystować bohaterom zdjęć. Tym bardziej zachwyca nas-Europejczyków z dalekiego im lądu, którzy przywykli do nieco innej codzienności. Po raz kolejny przekonujemy się, że sztuka fotografii jest blisko innych form opowiadania o świecie, jak książki czy film. Z każdego medium dowiadujemy się czegoś nowego czując się jak autentyczni obserwatorzy, choć usytuowani w zupełnie innej przestrzeni oraz czasie.

Poruszająca głębia i malowniczy krajobraz

Fotografie Rarindra Prakarsa są poruszające, stanowią kolaż rzeczywistości, jakże odmiennej, obcej, a tym samym niezwykle bliskiej, bo ludzkiej przecież. Operowanie światłem i barwą daje wrażenie przyglądania się baśniowym ilustracjom, jakby te zdjęcia nie były uchwyceniem prawdy, a tylko fikcją kreowaną przez sprytne palce rysownika. Otóż to prawdziwa realność, przestrzeń, która istniała i została wiecznie utrwalona. Indonezyjski krajobraz, bohaterowie, którzy są, byli, istnieją lub istnieli.
Rarindra Prakarsa uwydatnia całe piękno indonezyjskich krajobrazów. Jego zdjęcia są przepełnione soczystymi kolorami, które wydają się być wręcz dodatkowo podkreślone, choć przecież nie są. To właśnie cecha uzdolnionego fotografa, który potrafi przyglądać się otoczeniu i kreować baśń, jaka toczy się tu i teraz. Sam Rarinda jest wdzięczny, że może tworzyć w tak interesującej przestrzeni wysp, na kawałku malowniczego lądu.

Filled Under : Bez kategorii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>