World Press Photo 2014 i nagrodzone zdjęcia cz.2

Coroczny konkurs World Press Photo jak zwykle dostarcza nam mnóstwo emocji. Tak stało się i tym razem, nie tylko za sprawą doskonałego wręcz zdjęcia roku wykonanego przez Johna Stanmeyer`a. Jest ono przepięknym artystycznym odzwierciedleniem problemów dzisiejszego świata, emigracji w poszukiwaniu lepszej formy życia oraz bezkompromisowej alienacji z jaką przyszło się borykać każdemu z nas.

Eksplozja emocji pośród okrutności świata

Pozostałe nagrodzone zdjęcia nie pozwalają jednak na wyciszenie tych emocji, a tylko wzmagają w nas setki kłębiących się uczuć. Począwszy od fotografii z kategorii „Contemporary Issues” Christophera Venegasa, który pokazuje światu jedną z meksykańskich ulic, gdzie w sposób brutalny dokonano zbrodni. Odnoszę nieodparte wrażenie, że w poszukiwaniu emocji fotografowie docierają do najbardziej niebezpiecznych miejsc naszego globu, gdzie zdarzają się rzeczy ukazujące trudną i okrutną naturę człowieka. Jesteśmy sobie nawzajem poddani, a zwyciężają ci najmocniejsi, którzy nie do końca radzą sobie w tej brutalnej rzeczywistości, jaką sami sobie zgotowaliśmy.
Pośród tej okrutnej puszczy widzimy zatem niewidomych albinosów, chłopców, którzy ze względu na swą niepełnosprawność zostali wyrzuceni na margines życia. Zdjęcie zajęło pierwsze miejsce w kategorii „Staged Portraits”, a jego twórcą jest Brent Stirton.
Z innego obrazu dowiadujemy się także jak wygląda miejsce zakwaterowania syryjskich uchodźców. Zdjęcie wykonał Alessandro Penso, a zajęło I miejsce w „General News”. Wracamy również do trudnego życia ludzi doświadczonych przez tajfun na Filipinach. Ponownie nie zabrakło katastrofy wojny, z którą stykamy się niemal w sposób bezpośredni na jednej z fotografii. Tego typu tematyka obecna jest niestety na corocznym World Press Photo.
Na moją osobistą uwagę zasługuje jednak coś, co spotykamy wśród konkursowych fotografii dość rzadko, a mianowicie scena przemocy domowej wykonana w Stanach Zjednoczonych przez Sarę Naomi Lewkowicz. To jedno z najprawdziwszych obrazów i tych, które mechanicznie powinny przykuć naszą uwagę. Przemoc w stosunku do kobiet staje się coraz silniej krytykowana. Niestety wciąż powszechna i trudna do zneutralizowania. Być może takie zdjęcia staną się przyczynkiem do dyskusji na temat konieczności zmian zarówno prawa, jak i mentalności społeczeństwa.
Polacy też tam byli
Te wszystkie zdjęcia wciąż szokują nas swoim ładunkiem uczuć i emocji, jakimi eksplodujemy na zewnątrz. Nic dziwnego, bowiem World Press Photo jest jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie objeżdżający 40 krajów z pokazem zwycięskich fotografii. Nie zabrakło także polskich artystów, którzy znaleźli się wśród światowej czołówki. To Andrzej Grygiel zgarniający nagrodę w kategorii „Pojedyncze zdjęcie sportowe”, gdzie na pierwszym planie znalazł się zawodnik uprawiający narciarstwo. Maciej Nabrdalik otrzymał drugie miejsce w kategorii „Contemporary Issues” oraz Kacper Kowalski – drugie miejsce w kategorii „Nature” za cykl fotografii „Toxic Beauty”.

Filled Under : Bez kategorii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>